Kultura

0

Wyślij książkę do Komańczy

Test test test test

Twoje Fakty wspierają akcję „Wyślij książkę do Komańczy”. Można wysyłać książki, które w nagrodę trafią do najlepszych uczniów tej miejscowości i powiększą księgozbiór szkolnych bibliotek. W poprzedniej edycji udało się zebrać prawie 2300 książek, które wysyłali ludzie z całej Polski.

Akcja została zainicjowana w 2010 roku. Jej pomysłodawcami byli Dariusz Podbereski z Radia Gdańsk, sympatyk Bieszczad, oraz pochodzący ze Szczawnego Błażej Błażejowski, pracownik naukowy Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. – Zamierzeniem projektu było propagowanie wiedzy oraz rozwój zainteresowań wśród bieszczadzkiej młodzieży, tak, aby otrzymana książka mogła stać się bodźcem do lepszej nauki, a następnie startu do szkoły średniej i później na studia – wyjaśniają organizatorzy akcji.

Akcja szybko zyskała rozgłos. Mówiła o niej radiowa Trójka, Gazeta Wyborcza i wiele portali internetowych o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim, dzięki czemu odpowiedziało na nią mnóstwo ludzi z całej Polski – osoby prywatne, instytucje i przedsiębiorstwa. W ciągu trzech miesięcy udało się zebrać 2264 książki, do tego bezpłatne prenumeraty gazet i czasopism, płyt CD z filmami i muzyką oraz kasety. Część z nich trafiła do uczniów lokalnych szkół, pozostałe powiększyły księgozbiór biblioteki szkolnej.

Po czterech latach Dariusz Podbereski postanowił wrócić do pomysłu i zaprosił na portalu społecznościowym Facebook znajomych do wysyłania książek do Komańczy. Mogą to być bajki, opowiadania, poezja, książki o muzyce, filmie, technice itp. dla dzieci w wieku od 6 do 15 lat.  Organizatorzy proszą o nadsyłanie wyłącznie nowych pozycji.

Na tle grubszą czcionką

Co należy zrobić, aby pomóc dzieciom? Wystarczy kupić książkę, zapakować w kopertę lub karton i wysłać na adres:

Zespół Szkół w Komańczy
38-543 Komańcza

Martyna Sokołowska

foto: flickr.com

-->