Aktualności

0

Podziel się życiem!

– Białaczka nie patrzy na twój wiek, płeć, kolor włosów, oczu. Czy potrafisz podarować komuś pięć minut swojego życia? Wykonać bezinteresowny gest? Możesz? Zrób to! – apeluje Edyta Wilk, dawczyni szpiku.

Edyta Wilk w bazie potencjalnych dawców szpiku Fundacji DKMS zarejestrowała się w grudniu 2013 roku. Telefon z fundacji niespodziewanie zadzwonił już po kilku miesiącach. W lutym dowiedziała się, że może uratować komuś życie. Po szczegółowych badaniach okazało się, że może być dawcą. Zabieg odbył się w kwietniu.

 

– Teraz wiem, że dziewczyna, której oddałam szpik, jest w moim wieku. Nasz szpik nie tylko choremu daje życie. Daję życie całej rodzinie. Nasz szpik staje się przedłużeniem marzeń, oddechów i planów na przyszłość. Nasz szpik to paszport do zwykłego życia… – mówi Edyta.

 

Od tego czasu włącza się w promowanie idei dawstwa, m.in. poprzez organizację Dni Dawców Szpiku. Najbliższe rozpoczną się w czwartek 14 kwietnia i potrwają trzy dni. Do 16 kwietnia w Galerii D Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sanoku w godzinach od 8 do 15 będzie trwała akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

 

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 840 000 potencjalnych dawców szpiku, a już 2 800 osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

TABELKA NA ŻÓŁTO CZYJAKOŚ CO BEDZIE PASOWAŁO DO KOLORÓW GAZETY:

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 14-16 kwietnia 2016 r.

Godzina: 08:00 – 15:00

Miejsce: Galeria D

Adres: Mickiewicza 21, Sanok

 

Martyna Sokołowska

foto: Fundacja DKMS

-->