Aktualności

0

Sanok gospodarzem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Zimowych

Już w czwartek 1 lutego na Podkarpaciu rozpocznie się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Organizatorem jest województwo podkarpackie. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowane na 7 lutego odbędzie się w Sanoku.

Już w czwartek 1 lutego na Podkarpaciu rozpocznie się XXIV Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Zimowych. Organizatorem jest województwo podkarpackie. Oficjalne rozpoczęcie zaplanowane na 7 lutego odbędzie się w Sanoku.

Olimpiada potrwa od 1 lutego do 15 marca. Weźmie w niej udział ok. 1400 uczestników z 15 województw. W tej liczbie jest ok. 1100 zawodników a także trenerzy i personel pomocniczy.

Na konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl mówił, że cieszy się bardzo, iż województwo podkarpackie jest organizatorem tego wydarzenia. Podkreślał, że infrastruktura sportowa na Podkarpaciu rozwija się bardzo dobrze, zwłaszcza na południu regionu w tym w Sanoku, gdzie będzie otwarcie olimpiady.

– Pragnę podziękować wszystkim samorządom które zaangażowały się w inicjatywę, samorząd województwa wspiera ją kwota prawie pół miliona złotych ale gdyby nie było aktywności innych samorządów ta olimpiada nie mogłaby się odbyć. Ta inicjatywa jest wielkim montażem finansowym samorządów – podkreślał marszałek Ortyl.

O zaangażowaniu samorządów mówiła również wicemarszałek Maria Kurowska, która jest Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego OOM. Podkreślała również korzyści, jakie płyną dla regionu w związku z tym wydarzeniem:

– Koszt olimpiady to jest 1 mln 300 tys. złotych z czego samorząd województwa daje 450 tys., ale większość z tych pieniędzy przeznaczamy na doposażenie istniejącej infrastruktury, co jest bardzo ważne, bo w ten sposób zapewniamy na przyszłość dobre warunki do trenowania naszym zawodnikom. Sfinansowaliśmy m.in. zakup zbiornika do schładzania wody dla potrzeb zaśnieżania biegowych tras narciarskich czy maszynę do profilowania łuków na torze łyżwiarskim.

Obecny na konferencji burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro zapewniał o dobrym przygotowaniu miasta do tej imprezy:

– Chciałem podziękować marszałkowi za powierzenie tak odpowiedzialnej roli gospodarza uroczystego otwarcia olimpiady. Cieszymy się, że ma ono miejsce w Sanoku, bo właśnie w Sanoku w obszarze sportu dzieje się naprawdę bardzo dużo. Warto tu chociażby powiedzieć o powstającym Centrum Rehabilitacji i Sportu, czy budowie stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego – mówił burmistrz Tadeusz Pióro.

-->