Kultura

0

Wino od urzędników

Jeszcze w tym roku powstanie w Jaśle pierwsza w Polsce miejska winnica. Projekt ma między innymi służyć słuchaczom działającej od dwóch lat w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina, która na rocznych kursach kształci przyszłych winiarzy oraz ma promować miasto.

Jasielska winnica powstaje w Ulaszowicach, na południowo-zachodnim stoku w ramach miejskich terenów zielonych. Na razie 25 arach zakwitnie 900 krzewów, ale w przyszłości winnica ma być powiększona do dwóch hektarów.

 

Założenie miejskiej winnicy to kolejne działanie władz miasta w stronę umocnienia pozycji Jasła, jako stolicy polskiego wina. Dzięki temu przedsięwzięciu Jasło będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym – własnym winem. W przyszłości samorząd planuje także utworzyć winotekę, gdzie będzie można spróbować i kupić między innymi miejscowe wina. – Jasielska winnica będzie wyjątkowym i reprezentacyjnym elementem promocji miasta, potwierdzeniem przyjętej strategii wizerunkowej pod hasłem „Jasło w(inne) klimaty”- mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

 

W jasielskiej winnicy będą rosły odmiany sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: Seyval Blanc, Solaris, Regent, Rondo oraz pierwsza polska, wyhodowana w Jaśle, odmiana Jutrzenka. – Winnica będzie zapleczem dydaktycznym dla uczestników rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa. Część prac związanych z jej prowadzeniem nasi słuchacze będą wykonywać sami, w ramach zajęć praktycznych – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel legendarnej winnicy Golesz w Jaśle. Teraz prekursor polskiego winiarstwa, w ramach działań Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem przy prowadzeniu miejskiej winnicy.

 

Ciekawostką jest fakt, że w zakładaniu i prowadzeniu jasielskiej winnicy, będą brali udział ludzie z całej Polski. Wśród kursantów PAW przeważają ludzie z okolic Krakowa i Śląska, co dwa tygodnie do Jasła przyjeżdżać będą także mieszkańcy Warszawy, Torunia a nawet Szczecina.

 

Założenie miejskiej winnicy to kolejne działanie władz miasta w stronę umocnienia pozycji Jasła, jako stolicy polskiego wina.

 

red

Foto: UM Jasło

-->