Aktualności

0

Zwolnienia przez fotoradary

Od 1 stycznia 2016 roku straż miejska nie może prowadzić kontroli prędkości fotoradarami. W niektórych miastach staje się to powodem likwidacji tej formacji. W Krośnie zredukowano dwa cywilne etaty.

Fotoradary będące w posiadaniu Krosna po zmianie przepisów nie są już wykorzystywane przez straż. Urządzenie przenośne Multanova 6F wystawione było na sprzedaż, bez powodzenia. Przetarg zakończył się wynikiem negatywnym.

Dwa puste maszty zostały zdemontowane i umieszczone w magazynie. Dwa kolejne maszty mogące w każdej chwili rozpocząć pracę, w dalszym ciągu stoją przy skrzyżowaniach ulic Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego i ul. Składową. Stojące maszty zostały zamaskowane czarną folią.

– Od jesieni ubiegłego roku czekamy na ostateczne stanowisko CANARD w sprawie wykorzystywania przez tą jednostkę krośnieńskich urządzeń – informuje Joanna Sowa, rzeczniczka prezydenta miasta.

Brak fotoradarów to zmniejszenie liczby obowiązków i “papierkowej roboty”. W związku ze zmianą przepisów, zmniejszono o dwa etaty cywilne liczbę pracowników straży miejskiej, a strażnicy zajmujący się wykroczeniami ujawnionymi przy pomocy urządzeń rejestrujących wykonują teraz inne zadania.

Z wielu gmin w Polsce napływają informacje o tym, że straże mogą być likwidowane. Bez fotoradarów brakuje dla nich zajęć.

Jak się dowiedzieliśmy, w Krośnie nie przeprowadzono analizy dotyczącej zasadności istnienia straży miejskiej. Dokonano natomiast analizy aktualności zadań przez nią realizowanych w jej wyniku wprowadzono również zmiany w regulaminie organizacyjnym urzędu miasta.

– Znowelizowana ustawa Prawo o Ruchu Drogowym uchyla przepis o używaniu urządzeń rejestrujących przez straż gminną (miejską). Natomiast ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, stanowiąca podstawę funkcjonowania Straży Miejskiej w Krośnie, nie uległa zasadniczej zmianie i w związku z tym nie uległy zmianie inne liczne zadania straży – informuje rzeczniczka prezydenta.

Piotr Dymiński

foto: Mateusz Głód

-->